Znany Berlin w innej wersji

Metropolia Niemiec to miasto o niezwykle bogatej ale i smutnej historii. Wydarzenia II wojny światowej doprowadziły do ogromnych zniszczeń w obrębie stolicy, potem przez dekady Berlin rozdzielony był murem na 2 części. Obecnie miasto to jest pełne życia i jest odwiedzane przez licznych turystów. Warto poznać słabiej uczęszczaną odsłonę Berlina, aby zobaczyć to miejsce z nieco odmiennej perspektywy.

Osoby chcące zobaczyć berlińską wersję artystycznej bohemy, na pewno muszą zwiedzić Kreuzberg, najbardziej awangardową dzielnicę miasta. Z budowlanego punktu widzenia, obszar ten nie może się chwalić standardowymi zabytkami, lecz z pewnością panorama jest fascynująca. Spotkamy tam zniszczone, stare kamienice obok późniejszych, szarych budynków, wszystkie ozdobione wielobarwnymi muralami. Ten obszar znany jest z otwartego ducha a także tolerancji. Mieszka tam pełno ludzi z całego świata, rasizm nie jest akceptowany, na zewnątrz widzimy persony o różnym kolorze skóry, którzy żyją w symbiozie razem. Znajdziemy tam pełno awangardowych pubów, księgarni ciekawymi egzemplarzami, sklepów z płytami. Miejsce owe jest również przyjazne wegetarianom, na każdym przystanku znajdziemy knajpę, w której menu nie powinniśmy szukać mięsa.

Warto także udać się na wycieczkę szlakiem zburzonego muru berlińskiego. W centrum miasta co prawda są widoczne jego reprezentacyjne elementy, lecz najlepsze egzemplarze zobaczymy o wiele dalej. W tym celu będziemy musieli pojechać do wschodniej części Berlina, której klimat jest zupełnie inny niż w części zachodniej. Pełno tam szarych, nostalgicznych budynków, one Polakom na pewno przypomną nową płytę. Dużo tam również zniszczonych fabryk pokrytych kolorowymi graffiti. Ta awangardowa panorama ciekawie komponuje się z barwnymi częściami muru, przykrytego licznymi malunkami.

Berlin jest pięknym miastem, w którym zobaczymy mnóstwo konwencjonalnych zabytków. Jednak w czasie swojej drugiej tam bytności, warto obrać trochę inny kierunek. Dzięki wizycie na Kreuzbergu lub we wschodniej pierzei miasta, zobaczymy Berlin z zupełnie innej strony.